Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Історії успіху

Управлінський облік в торгівлі: що це таке

20.04.2023, 11:44
Story Image

Нерідко від підприємців отримую прохання пояснити, що таке управлінський облік простими словами. Дуже часто бізнес-початківці можуть плутати поняття управлінського й бухгалтерського обліку. Розгляньмо детальніше, що ж таке управлінський облік й навіщо його застосовувати. 

 

Основні бізнес-процеси в торгівлі та на виробництві

Спочатку ми повинні розуміти, які існують бізнес-процеси в торгівлі. Не будемо брати до уваги допоміжні процеси (маркетинг, робота кол-центру, замовлення в офіс бутельованої води тощо) адже вони напряму не торкаються основної операційної діяльності, що впливає на продаж товару. Так, всі ці етапи також важливі, але проаналізуємо основні: 

  1. Виробництво товару: збирання та розбирання на комплектуючі, робота з технологічними картами виробів (документ, в якому планується виробництво), закупка та списання матеріалів/сировини, розрахунок собівартості. 

  2. Робота зі складом: прийом та відвантаження, рух товарів в розрізі різних складів та в розрізі постачальників, інвентаризація, списання, робота із залишками. 

  3. Взаємовідносини з контрагентами (під контрагентами я маю на увазі прямих покупців та постачальників, з якими ви співпрацюєте): замовлення товару від контрагентів, реалізація, оплата, повернення, контроль заборгованості. 

  4. Фінанси та аналітика: доходи та витрати, підзвітні особи, кредити, контрагенти, робота з платіжними календарем, клієнт банкінг. Сюди також варто віднести аналітику по обороту, залишкам, статистику продажів та загальну прибутковість. 

  5. Додаткові процеси: облік основних засобів, які використовуєте в роботі (наприклад, спец.станки для виробництва), облік зарплат, робота з дропшиперами та ін. 

 

Що таке управлінський облік в торгівлі?

Управлінський облік — це дані, які надходять до вас з кожного бізнес-процесу: починаючи від виробництва товару й до усіх додаткових процесів. Як пояснював мій викладач в університеті, управлінський облік — це внутрішня кухня компанії, тобто усі процеси, які можна оцифрувати та зафіксувати. 

Але як це все оцифровувати? Все, що у вас відбувається в офлайні, повинно з’явитися в онлайні. Так, якщо у зовсім невеликий торговий бізнес (наприклад, одна офлайн-точка з товарами), то ви можете вести весь облік у зошиті. Але якщо товарів багато або у вас ще є власне виробництво, то в зошиті контролювати усі процеси важко. Потрібно переносити в онлайн. Як ведеться ця робота в класичній ERP-системі. 

ERP-система (Enterprise Resource Planning) — це програмне забезпечення, яке створене спеціально для того, щоб в онлайні синхронізувати складський облік, виробництво, управління трудовими ресурсами, фінансовий менеджмент та аналітику. До 24 лютого 2022 року 70% торгового бізнесу в Україні користувалися російськими ERP-системами. Зараз український бізнес переходить на західний софт (SAP, Odoo, ERP від Microsoft) або на українські ERP. 

Диджиталізацію управлінського обліку умовно можна розділити на декілька основних етапів:

 

1. Оцифрування складу

Ви в онлайн-режимі бачите всю номенклатуру, реєструєте нові надходження, відвантаження, проводите в онлайні інвентаризацію, друкуєте необхідні документи. А найголовніше для вас, як для власника — знаєте реальні залишки на складі та скільки заморожено грошей в товарах. 

My image

 

2. Оцифрування виробництва

Тут важливо деталізувати ланцюжок процесу виробництва — з чого складається продукція, врахування додаткових витрат (кур’єри, комунальні послуги, упаковка), створення технічних карт товарів, робота з різними сценаріями виробництва (наприклад, під конкретне замовлення або про запас). 

My image

 

3. Оцифрування роботи з контрагентами

Завдяки цьому можете чітко бачити процес взаємодії бізнесу з покупцями та постачальниками — витрати на закупку, оплати, повернення, борги тощо. 

My image

 

4. Оцифрування фінансів та аналітики

Один з найважливіших блоків, який обов’язково потрібно диджиталізувати, щоб коректно фіксувати грошові потоки. Це важливо, тому що облік грошей дасть вам можливість бачити основні звіти: звіт по витратам, взаєморозрахунки з покупцями та постачальниками, cash flow, отримані дивіденди, залишок коштів та ін. 

My image

 

5. Оцифрування додаткових процесів

Сюди можна віднести облік зарплат тощо.

My image

 

У результаті вся ця інформація раз в день, тиждень, місяць формується для вас у звіти та графічні дашборди, що дозволяє вам швидко та легко відстежувати усі важливі процеси у компанії. Цей процес і є управлінським обліком. 

 

 

Навіщо вести управлінський облік? Чи є якісь правила? 

Оцифрування бізнес-процесів дозволяє бачите усі необхідні звіти та вчасно приймати правильні управлінські рішення на майбутнє, адже завдяки зібраній та опрацьованій інформації ви можете опиратись на конкретні цифри та дані. 

До прикладу, у вас власна автомайстерня, де ви продаєте автодеталі. Нещодавно закупили партію фар для автомобілів в Китаї. Ваш намір придбати товар у китайського виробника відобразиться у системі управлінського обліку, де можна буде побачити усі важливі бізнес-процеси (собівартість товару, вартість доставки, залишки цього товару на складі). Ви будете бачити загальну фінансову картинку бізнесу, а отже зможете відстежувати усі рухи грошових активів. Завдяки цьому з’явиться можливість прогнозувати у яких бізнес-процесах необхідно залучити фінанси в той чи інший період (закупівля, виплата співробітникам зарплат, оренда офісу тощо). 

My image

 

А чи є правила ведення управлінського обліку? Конкретних правил немає. Якщо правила бухгалтерського обліку створює держава, то в управлінському обліку тон задає власник. Наприклад, ви хочете бачити товар на своєму онлайн-складі з урахуванням ПДВ та транспортних витрат на закупівлю — відповідно, собівартість у звітах буде вищою. Тоді як в бухгалтерському обліку, фіксація товару має вестись без ПДВ, й, відповідно, собівартість буде меншою. Або ж вам необхідно щодня бачити звіт щодо продажів чи щотижня бачити план-факт. Все це ви самостійно налаштовуєте у своєму управлінському обліку так, як ви вважаєте правильним. 

Бізнес, який веде управлінський облік, може налаштувати свою роботу ефективно і без затримок, адже навіть найменші нюанси в управлінні власник може швидко помітити. А найголовніше, що у будь-який момент ви зможете відстежувати в якому стані зараз знаходиться компанія і як розподілені усі ресурси. Це дозволить вам якісно планувати роботу компанії на усіх рівнях. 

Юлія Дирявко
Історія від
Юлія Дирявко
Співзасновниця ERP-системи Bimp
Інші історії
Всі історії
logo
Бізнес-процеси
Від випробувань до відновлення: вплив освітньої програми «Компас: рестарт та розвиток бізнесу» на перезавантаження роботи релокованих підприємств
Понад 200 представників МСП переглянули бізнес-процеси, покращили структуру підприємств і збільшили прибуток завдяки навчальним модулям та менторським сесіям.
logo
Бізнес-процеси
Гайд по реєстрації та захисту інтелектуальної власності на Amazon
Інтелектуальна власність (ІВ) бізнесу може бути одним із найцінніших його активів, залежно від виду діяльності. WIPO представила глобальні статистичні дані, які підтверджують той факт, що все більше людей прагнуть зареєструвати свої права на дизайн, винаходи та витвори мистецтва.
logo
Бізнес-процеси
Як не потрібно продавати товари через Amazon: 5 помилок, яких часто припускаються продавці
Підприємці, які виходять на міжнародні маркетплейси, зокрема Amazon, часто припускаються помилок, що призводять до фінансових втрат або блокування облікових записів. Щоб уникнути цього, варто заздалегідь знати про ключові ризики і як їх уникнути.
logo
Бізнес-процеси
Як стратегічне планування допомагає бізнесу працювати системно
Без цілісного бачення ринку, розуміння конкурентних переваг та довгострокового плану зростання компанія ризикує розпорошувати ресурси та втрачати потенціал. Часто підприємці орієнтуються на тренди, а не на реальні потреби свого бізнесу.